Esentepe Belediyesine bağlı olan Karaağaç köyümüz kuzey sahil yolundan 3,4Km. iç kesimde yer alan tamamı çam ağaçları çevrili adeta saklı bir yer görünümündedir. 1975 yılında Baf’a bağlı Pelatusa yani polıa kır sofu bölgesinde yaşayan insanların buraya gelmesi ile oluşturulmuş yeşillikler içerisinde bir yerleşim yerimizdir.500 kadar nüfusu olan bu şirin köyümüzde; diğer yerleşim yerlerimizde olduğu gibi geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlayan kişilerin sayısı parmaklarımızdan az.

Konumu itibari ile tamamen orman alan içerisinde yer alan bu yerleşim yerimizde, köyü ikiye bölmüş durumda var olan dere adeta iki mahalle arasında barış elçisi konumundadır. Özellikle yılın 12 ayı yeşil olan bu derenin; görsel güzelliğine, içerisinde yükselen kuş seslerine ve pınardan akan suyun sesine dalıp gitmemek insanın elinde değil.

Dıştan bakıldığı zaman sessiz bir insan yerleşimine sahip olduğu gözlenmektedir. Burada yaşayan herkes kendi halinde yaşamanı devam ettirmekte olup, sosyal yardımlaşma Esentepemizde olduğu gibi burada da fazlasıyla bulunmaktadır. Köyümüzde çocukparkı günün belli saatlerinde çocukların çığlık sesleri ve kahkahaları ile şenleniyor. Karaağaç köyünde sağlık ocağı, muhtarlık binası, spor kulübü gibi halka hizmette ön planda olması gereken olmazsa olmazlarımız mevcuttur.

Günün sonunda köyün sakinleri kulüp binasının muhteşem manzarasında sıcak kahve ve çaylarını yudumlarken, bir yandan oyun oynayıp diğer yandan da hoş muhabbetlerine tanık olmanız mümkün. Karaağaç köyünün en büyük özelliği tamamen Kıbrıs Türk göçmenlerinden oluşmasıdır. Tabiî ki yeni yapılanma sonucu 120 olan hane sayısı şimdilerde 300’ü bulmuştur. Tamamlanan konutlarla birlikte köy, Kıbrıs ve üçüncü ülke vatandaşları arasında oldukça güzel bir diyalog oluşmuştur.